Foto Pjeter Budi

Category:Pjetr Budi - Wikimedia Commons

Burrel, Albania 2017-04 Pjetr Budi Bust.jpg 1,192 1,800; 956 KB Paschyra e t rrfyemit.jpg 200 319; 33 KB Stamp of Albania - 1966 - Colnect 197262 - Pjetr Budi 1566-1622 writer of early Albanian literature.jpeg 198 233; 21 KB

Pjetr Budi - Wikiwand

Pjetr Budi (Gur i Bardh, Albania 1566- 1623) esti un capelln y poeta albans, de tematica relichiosa. Lo nombroron bispe catolico de Sappa y vicario de Serbia dende o 1599 ; dende 1616 dica 1618 vivi en Roma, ta dimpus fer una pelegrinacin a Santiago de Compostela por o Camn de Sant Chaime .

Pjetr Budi - Wikipedia

Pjetr Budi (Guri i Bardh, 1566 - dhjetor 1622) ka qen nj prelat i Kishs Katolike dhe shkrimtar shqiptar i cili i prket letrsis s vjetr shqipe.. U lind n Gur t Bardh t trevs s Matit, msimet e para i mori pran ipeshkvinjve t ndryshm, u shkollua n Kolegjin Ilirik t Loretos dhe m pas u urdhrua prift n Kosovn dhe Maqedonin e kohs, nn ...

Pjetr Budi - Wikiwand

Pjetr Budi , konata en la itala kiel Pietro Budi, estis episkopo de Sap kaj la verkinto de kvar religiaj verkoj en la albana. Li estas konata kaj respektata figuro de la albana kulturhistorio. Aldone al siaj politikaj kaj religiaj agadoj, li publikigis kvar librojn en la albana, maloftaon en la tempo, kaj estis la unua albana verkisto kiu publikigis grandan kvanton da poezio en albana ...

Pjetr Budi - Wikiwand

Pjetr Budi vagy olaszul Pietro Budi albn egyhzi vezet, egyhzi r, klt. Latin s olasz egyhzi szvegek fordtja, az els albn nyelv vallsos versek szerzje. ... You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo. The cover is visually ...

Pjetr Budi Fotogaleria

Galeria e fotove nga Pjetr Budi. Mund t renditen sipas n rend kronologjik ose sipas vlersimeve nga fansat.

Pjetr Budi - Wikiwand

Pjetr Budi fou un capell i poeta albans. Pjetr Budi fou un capell i poeta albans. For faster navigation, ... Your input will affect cover photo selection, along with input from other users. < back. Rich; Minimal; Serif. Sans. Justify Text.

Rruga "Pjetr Budi" - Tiran

Rruga "Pjetr Budi" (Tiran) Upload a photo Rruga "Pjetr Budi", related objects. Nearby cities: Coordinates: 4119'15"N 1949'49"E. Add your comment in albanian Add comment for this object. Your comment: Post comment. Nearby places; Nearby streets ...

VEPRA E PJETR BUDIT DHE KRISHTRIMI - FJALA

29/03/2022 Timo Mrkuri. Prsiatje mbi nj aspekt t studimit Pjetr Budi poet dhe prozator t Anton Nik Berishs. I- Ajo q bie n sy n krijimtarin e Pjetr Budit, trajtuar n studimin e Anton Nik Berishs Pjetr Budi poet dhe prozator sht fakti se t tri veprat e tij: Doktrina e Krshten (1618), Rituali roman(1621) dhe Pasqyra e t rrfyemit ...

VEPRA E PJETR BUDIT DHE KRISHTRIMI - fjalaelire.com

Timo Mrkuri Prsiatje mbi nj aspekt t studimit Pjetr Budi poet dhe prozator t Anton Nik Berishs I-Ajo q bie n sy n krijimtarin e Pjetr Budit, trajtuar n studimin e Anton Nik Berishs Pjetr Budi poet dhe prozator[1] sht fakti se t tri veprat e tij: Doktrina e Krshten (1618), Rituali roman(1621) dhe Pasqyra e t rrfyemit ...

Pjetr Budi - Wikipedia

Pjetr Budi (1566 December 1622), was a prominent Catholic bishop and Albanian writer. He is known for his first work "Doktrina e Krshten" (The Christian Doctrine), an Albanian translation of the catechism of Robert Bellarmine, which was published in Rome in 1618. In 1599 Pjetr Budi was appointed Vicar General of the Catholic Church in Serbia, a position he held for seventeen years.

Pjetr Budi - Wikiwand

Pjetr Budi oli Sapn hiippakunnan katolinen piispa ja kirjailija. Hn on merkittv hahmo Albanian kulttuurihistoriassa. Hn julkaisi nelj, aikanaan harvinaislaatuista albaniankielist uskonnollista kirjaa. Hn oli lisksi ensimminen huomattavan mrn runoutta julkaissut albanialainen.

Pjeter Budi, Adami... - Gjuha Shqipe dhe Letersia - Tirane | Facebook

Pjeter Budi, Adami dhe Eva Gjuha Shqipe dhe Letersia 10, "Detyre" ne faqen 181. Ndani ne dy kolona fjalet qe i perkasin fjalorit biblik dhe ato te shqipes se vjeter popullore. Adami dhe Eva (nga...

Pjetr Bogdani - Wikipedia

1 day ago The Cuneus Prophetarum was printed in the Latin alphabet as used in Italian, with the addition of the same Cyrillic characters employed by Pjetr Budi and Frang Bardhi. Bogdani seems therefore to have had access to their works. During his studies at the College of the Propaganda Fide, he is known to have requested Albanian books from the college printer: "five copies of the Christian Doctrine ...

Pjeter Budi by Sena Morina - Prezi

16/11/2016 Pjeter Budi lindi ne Gur i Bardhe te Matit 1566. Ai ishte prej familjes se Budve Mesimet e larta i kreu ne Itali Ne moshen 21 vjecare u shugurua prift Te gjitha karakteristikat qe i permbanin poezit e Budit ishin poezi qellimore e vene ne sherbim te popullit. Dhe te gjitha keto

Pjetr Budi - Kaini Vret Abelin - Tekste Shqip

Kaini Vret Abelin, nj poezi nga Pjetr Budi. Shfletoni arkivat tona me poezi, proza, tregime, ese dhe tekste kngsh. RUBRIKAT. Kartolina; Rrymat Muzikore; Prkthime; ... Foto (1) Komente (0) Kaini Vret Abelin (fragment) E kshtu qeni tu u kujtuom, te vellane e njimtoi ambledh tu i ...

Pjetr Budi Street - Tirana

Pjetr Budi Street (Albanian: Rruga Pjetr Budi) is a street in Tirana, the capital of Albania. It is named after Pjetr Budi, a 17th century bishop in the district of Shkodr. It is the main road leading to the Student City (Albanian: Qytet Studenti) and although there are often no sidewalks it is a major pedestrian thoroughfare.

Pjetr Budi :: Biografia - Tekste Shqip

Pjetr Budi sht poet i njohur. Pjetr Budi (1566-1622) - prift, shkrimtar shqiptar nga Gur i Bardh, Shqipri. Pjetr Budi sht nj nga figurat m t shquara t bots shqiptare pr kohn kur jetoi. Ai u prket atyre klerikve, q u dalluan pr nj veprimtari t dendur atdhetare. Ishte organizator dhe udhheqs i ...

Pjetr Budi enciklopedia e gjall e mbytur n Dri

18/04/2021 Pjeter Budi nga Mihallaq Qarri. Prshndetje z. Fahri, ju uroj shndet dhe jet t gjat pr t mirn e familjes tuaj dhe pr t mirn e kontributit atdhetar q ju e jepni me nj energji t pashtershme. Lexova materialin tuaj pr Pjetr Budin t cilin e vlersoj si nj ...

Pjetr Budi - Tekste Shqip

Pjetr Budi. BIOGRAFIA: Pjetr Budi sht nj poet i njohur. Pjetr Budi (1566-1622) - prift, shkrimtar shqiptar nga Gur i Bardh, Shqipri. Pjetr Budi sht nj nga figurat m t shquara t bots shqiptare pr kohn kur jetoi. Ai u prket atyre klerikve, q u dalluan pr nj veprimtari t dendur atdhetare.

Shkolla Pjetr Budi Zyrtare

Shkolla Pjetr Budi Zyrtare ada di Facebook. Bergabunglah dengan Facebook untuk terhubung dengan Shkolla Pjetr Budi Zyrtare dan orang lain yang mungkin...

BALLINA - Kolegji "Pjeter Budi"

STATUTI I KOLEGJIT PJETR BUDI N baz t nenit 17 paragrafi 2 i Ligjit pr Arsimin e Lart n Republikn e Kosovs nr. 04/L-037 Gazeta Zyrtare e Republiks s Kosovs / Nr. 14 / 9 Shtator 2011, Prishtin, Bordi Drejtues i Kolegjit Pjetr Budi Prishtin me datn 02.10.2020 miratoi. Shiko / Shkarko.

HOME - "Pjeter Budi" College

Mission of College PJETER BUDI is to adequately prepare human resources with specific. scientific and professional profiles in compliance with local, regional and international labour. market needs, who will contribute to sustainable economic and social development of Kosovo and. wider.

Pjetr Budi - lajmetari.com

Pjetr Budi. 17.12.2016 10:14. Biografia. Pjetr Budi sht nj nga figurat m t shquara t bots shqiptare pr kohn kur jetoi. Ai u prket atyre klerikve, q u dalluan pr nj veprimtari t dendur atdhetare. Ishte organizator dhe udhheqs i masave popullore n luftn pr lirim nga zgjedha osmane, prkthyes dhe ...

RREGULLORE MBI PROCEDURN E DIPLOMIMIT T ... - Kolegji "Pjeter Budi"

N baz t nenit 34 dhe 39 paragrafi 1.9 t Statutit, Senati Akademik i Kolegjit Pjetr Budi Prishtin me dat 04.11.2016, miratoj dhe aprovoj: RREGULLORE MBI PROCEDURN E DIPLOMIMIT T STUDENTVE N STUDIMET BAELOR I. DISPOZITAT E PRGJITHSHME Neni 1 Me kt Rregullore prcaktohen: 1.

Pjetr Budi

Pjetr Budi (1566 December 1622), writer of early Albanian literature, known in Italian as Pietro Budi, was an Albanian bishop of Sap and the author of four religious works in Albanian. Life. Budi was born in Gur i Bardh in the Mat region, and is a noted and respected figure in Albanian cultural history. In addition to his political ...

Foto nga mbrojtja e temave Master... - Kolegji "Pjetr Budi" | Facebook

Foto nga mbrojtja e temave Master te studenteve tane, afati i Qershorit 2021 :) Pafund krenar me ju! Suksese te gjitheve! Kolegji Pjeter Budi

KOLEGJI PJETR BUDI NGUSHLLON... - Kolegji "Pjetr Budi" | Facebook

KOLEGJI PJETR BUDI NGUSHLLON FAMILJEN HALILI Kolegji Pjetr Budi ka marr me pikllim t thell lajmin pr vdekjen e studentes Tringa Halili. Stafi menaxhues, akademik, administrativ dhe t...

Kolegji Pjetr Budi ndan bursa... - Kolegji "Pjetr Budi" | Facebook

Kolegji Pjetr Budi ndan bursa pr studime Baelor Kolegji Pjetr Budi ndan 17 bursa pr studime Baelor, pes (5) prej t cilave do t jen bursa t plota, pes (5) bursa me financim nga 50%,...

Kolegji Pjeter Budi - Kolegji "Pjetr Budi" | Facebook

See more of Kolegji "Pjetr Budi" on Facebook. Log In. or